Що Де Коли.pdf (288678)Позакласні заходи
Інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»
Мета: сформувати стійкий пізнавальний інтерес до вивчення теми «Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Будова атома», розвивати творчу активність учнів, їх інтелектуальні та мовленнєві здібності; виховувати інтерес до науки, .
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, комп´ютер, мультимедійна дошка.
Хід заходу
Наук у школі різних
вивчається багато.
Сьогодні всі ми радо
будемо хімію вітати.
Чекають тут різні
На вас запитання,
Й цікаві завдання.
Гравці, ви сміливці.
Вітаємо Вас!
Бажаємо в цій грі
Показати всім «клас»!
Вступне слово вчителя.
До складу команди входить 7- 8 учнів, очолює команду капітан. Конверт із завданнями обирає капітан команди. На підготовку до відповіді команда знавців має 5 хв., після чого один із гравців дає повну відповідь на поставлене запитання. Якщо знавці відповідають вірно, то команда отримує 1 бал. Поки знавці готуються до відповіді інші учні з класу роблять невеликі повідомлення «Чи знаєте Ви, що...»
Чи знаєте Ви, що...
Про походження назв елементів та їх відкриття.
Неон
Англійський хімік В. Рамзай писав: «Коли ми вперше розглядали спектр нововідкритого елемента, при цьому був і мій 12-річний син. «Тату, — сказав він, — як зветься цей красивий газ?» — «Це ще не вирішено», — відповів я. «Він що, новий?» — поцікавився він. «Нововідкритий», — заперечив я. «То чому б тоді не назвати його novum?» — «Це не підходить, бо novum— це не грецьке слово; ми назвемо його неоном, що по-грецьки означає «новий». Ось так».
Самарій
У тридцятих роках XIX ст. одна з російських гірничих експедицій знайшла на Уралі новий, до того часу невідомий мінерал самарскіт. Він був названий на честь гірничого інженера Самарського, який обіймав тоді посаду начальника штабу гірничих інженерів. Але у 1879 р. французький хімік Ле-кок де Буабодран відкрив в уральському мінералі самарскіті новий, невідомий хімічний елемент, що увійшов до таблиці елементів під назвою самарій (від назви мінералу). Так ім'я інженера Самарського було увічнене у хімії.
Рутеній
На початку XIX ст. Урал був одним з найбагатших у світі родовищ платинових металів. Росія виявилася найбільшим постачальником платини на світовий ринок. Цей метал був необхідний для карбування монет.
У 1840 р. за дослідження платинових руд і металів взявся професор Казанського університету К.К. Клаус. Він добув новий, досі не відомий елемент групи платинових металічних елементів. Учений назвав його на честь своєї батьківщини Рутенієм — від латинського слова «Киїпепіа» — «Росія».
Кадмій
Кадмій було виявлено у 1817 р. у цинкових препаратах, що продавалися в аптеках. Під час дослідження цих препаратів з'ясувалося, що вони дають деякі реакції, не властиві Zп.
Було висловлено припущення, що препарати містять Аs, тому із аптек їх було конфісковано. Але пізніше учені довели, що в них міститься невідомий елемент. Виявилося, що він завжди супроводжує цинк, тому його назвали Кадмієм — від грецького слова «кадмейя» — «цинкова руда».
Азот (Нітроген) Російську назву цей елемент отримав від грецького слова, що в перекладі означає «той, що не підтримує життя». Академік Прянишников у праці «Азот у житті рослин» дає інше пояснення. Він зазначає, що слово «азот» існувало ще за часів алхіміків, складене воно штучно: з перших і останніх літер усіх алфавітів: латинського, грецького, єврейського. «Альфа» — перша літера в усіх алфавітах, «зет» — остання літера латинського алфавіту, «омега» — грецького, «тов» — єврейського. В цьому розумінні «азот» у алхіміків означав «початок усіх по-чатків».
Чи знаєте ви, що...
• Елемент Сульфур алхіміки називали «жовчю бога Вулкана».
• Метал свинець укорочував життя жителям Давнього Риму. З нього робили труби для подання води. Під дією води і розчинених у ній газів свинець переходив у розчин, потрапляв в організм людини і повільно труїв його.
• Назва Вольфраму у перекладі з німецької означає «вовча піна». Назва мінералу вольфрамит походить від німецьких слів «вольф» — «вовк» і «ран» — «піна», що у словосполученні дає «вовчу піну». Присутність цього мінералу в рудах заважала виплавці олова, бо він «пожирав» олово, ніби вовк вівцю.
• Елемент Стибій алхіміки зображали у вигляді змії, що звивається. Цей символ він одержав через здатність сурми розчиняти метали, навіть золото. Наприклад, розчинення золота сурмою алхіміки зображали у вигляді вовка, котрий пожирає царя.
• Назви Йоду і Родію пов'язані з назвами квітів: слово «йод» в перекладі з грецької означає «фіолетовий», «колір фіалки», а слово «родій» перекладається як «рожевий», «ружа».
• Назва елемента Талію з латинської перекладається як «молода зелена гілка». Ця назва пов'язана з зеленою лінією в спектрі.
• Назва елемента Неону ідентична назві акваріумної рибки.
Запитання для гри «Що? Де? коли?»
Завдання 1
Елементи А, Б та В належать до одного і того самого періоду періодичної системи хімічних елеменів. Елемент А утворює сполуку з елементом В складу АВ3, а елементи А і Б при нагріванні утворюють речовину складу А4Б3. Відома також сполука елеменів Б і В складу БВ4 . Визначте елементи А, Б та В, якщо відомо, що А і Б – одні з найбільш поширених елементів у літосфері. Розпишіть будову атома елемента В.
Відповідь: Аналіз формул АБ3, А4Б3 та БВ4 дає можливість зробити висновок, що валентність В- І, А – ІІІ, Б – ІV,відповідно, ці елементи знаходяться: А – у ІІІ групі, Б – ІV групі, а елемент В, судячи зі складу молекул неметалічний і виявляє валентність І. Єдиний можливий варіант В – галоген. Зважаючи на відомості про поширеність елементів А і Б, обираємо елементи 3-го періоду: А – Al, Б – Si, В - Cl.
Завдання 2
У 1910 р. англійський полярний дослідник капітан Роберт Скотт вирушив в експедицію до Південного полюса, де ще не ступала нога людини. Багато місяців рухалися відважні мандрівники сніговими пустелями антарктичного материка, залишаючи на своєму шляху невеликі склади з продуктами й керосином — запаси на зворотний шлях. На початку 1912 р. експедиція досягла Південного полюса. Біда чекала Скотта на зворотному шляху. На першому складі не знайшли керосину: жерстянки були порожніми. Із великими труднощами вони дісталися до другого складу, але й там вони знайшли порожню тару: увесь керосин витік. Роберт Скотт і його друзі загинули від холоду.
У чому причина таємничого зникнення керосину? Яку помилку допустив капітан Скотт?
(Жерстяні банки з керосином були запаяні оловом. Дослідники, очевидно, не знали, що на морозі олово розсипається на порошок. Це явище називають «олов 'яною чумою», воно зіграло фатальну роль у долі експедиції.)
Завдання 3
Цей елемент було відкрито у 1669 р. алхіміком із Гамбурга Х. Брандтом. Коли він побачив добуту просту речовину, що утворює цей елемент, то подумав, що відкрив «філософський камінь», тому що вона світилася. Цей елемент міститься у всіх живих організмах: у кісках і мязах, у мозковій тканині й нервах. В організмі дорослої людини його маса становить приблизно 4,5 кг. Також він входить до складу добрив. Проста речовина утворена цим елементом буває червоного, чорного та білого кольорів. Які хімічні властивості матиме вищий оксид цього елемента? Напишіть відповідні рівняння реакцій.
ВІдповідь: Фосфор.
Завдання 4
Розповідають, що один закоханий студент-хімік вирішив подарувати своїй коханій обручку зі своєї власної крові. Періодично випускаючи кров, юнак одержував сполуку, з якої потім хімічним шляхом виділяв метал. Бідолаха загинув від малокрів'я, так і не зібравши метал, потрібний для виготовлення обручки.
Про який елемент і метал, що він утворює йде мова? Який елемент входить до складу крові безхребетних і виконує таку ж функцію?
Відповідь: Про Ферум, який входить до складу гемоглубіну крові. Метал – залізо. До крові безхребетних входить Купрум.
Завдання 5
Роберт Вуд, відомий американський фізик і аматор усіляких витворів, ішов з лабораторії додому на обід. Дорога простягалася через негритянський квартал. Була зимова відлига й величезна калюжа розлилася по бруківці між тротуарами, на яких юрмилися негри, що вийшли погрітися на сонечку. Проходячи повз них, Вуд голосно закашляв і на очах в усіх плюнув у калюжу, непомітно кинувши в тому ж напрямку шматок речовини розміром з волоський горіх. Прогримів вибух, полетіли іскри, жовте полумя піднялося над поверхнею води. Потім пролунали крики, молитви й один голос голосніше ніж усі разом узяті, пробасив: «Рятуйся, хто може. Ця людина плюнула вогнем. На вид він молодий, але тільки сам старий диявол, сам старий сатана може так зробити».
Яка речовина згадана в розповіді?
Відповідь: Натрій – лужний метал, який взаємодіє з водою у звичайних умовах з виділенням водню, що спалахує в повітрі.
Завдання 6
Д. Менделєєву під час перебування у Лондоні як подарунок вручили ваги. Одну їх чашу було виготовлено із золота, а іншу – із речовини, яка у той час вважалася дорожчою за золото. Про неї древній історик Пліній старший розповів цікаву пригоду, яка сталася 2000 років тому. «Одного разу до римського імператора Тіберія прийщов незнайомець і приніс йому в дарунок чашу з блискучого, як срібло, та легкого металу. Боячись, що новий метал із його чудовими властивостями знецінить золото і срібло, імператор відрубав винахідникові голову, а його майстерню зруйнував, щоб нікому не кортіло займатися виробництвом небезпечного металу»
Назвіть метал, що знаходиться у скринці. Дайте характеристику елемента за планом.
Відповідь: Алюміній
Завдання 7
Казка – загадка «Це був...»
Учень зібрався виконувати домашнє завдання з хімії про властивості одного елемента.
Раптом радіо диктор повідомив, що зараз розпочнеться розповідь Г. Уелса про людину, всі думки якої збуваються.
« От, - подумав учень, - якби зник цей елемент, то і вчити про нього не довелося б». Раптом із радіо пролунав голос: « Твої думки прийнято на відстані. цей елемент зникає». «От і добре, можна відпочити і спокійно випити чаю, - подумав учень». Підходить до шафи, а там немає ні склянок, ні чашок. Учень відчув холодний вітер. Ніби ж зачинив вікно? Підходить до нього, а в шибках немає скла. Раптом він чує страшний гуркіт.
- Що це?
І чує голос із радіо.
- Елемент, який ти не хотів вивчати, зник. Руйнується земна кора, зараз зруйнується твій дім.
- Ні! – закричав учень. – Я все вивчу про цей елемент. Я знаю, що його іменем називають людей міцних, які відстоюють свої думки й права. Цей елемент був необхідним ще для первісної людини. Цей елемент...
- Добре, - обізвався голос із радіо, - ми розуміємо, що твоє бажання є помилковим і поспішним, тому не будемо його виконувати.
Учень видихнув із радістю і подумав: «Не можна, щоб із Землі зникав хоч один елемент. Землю треба берегти, якщо ми цього не робитимемо, то буде велика біда.
Про який елемент йшла мова? Розпишіть будову атома цього елемента та підтвердіть характер його оксиду відповідними реакціями.
Відповідь: Силіцій
Завдання 8
У письменника-фантаста І.О. Єфремова є оповідання «Озеро гірських духів». Люди, які перебували на березі цього озера в сонячну погоду, загинули. Місцеві жителі запевняють, що озеро заселено злими духами, які не люблять гостей. Експедиція геологів змогла дістатися до покинутого в горах озера, і люди були здивовані тим, що озеро заповнено не тільки водою. . Яка речовина містилася в озері?
(Це була самородна ртуть, а «злими духами» були пари ртуті, які в спекотну погоду піднімалися на поверхню з маленьких калюж по берегах озера)
Підсумок гри
За хвилиною хвилина.
Ось і грі настав кінець.
Думка в нас буде єдина:
Кожен гравець –молодець.